site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 67 <

Poster

On 13-02-2016.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C February 13th 2016.8 Title fights 2 Title Eliminator fights, a team of 4 all Title fights coming from Paris France, also Poland, Slovakia vs some of English best up & coming fighters. Our best show to date.

Amateur

 
1
 
Caleb Topping (W)
vs
Aaron Givens (L)
Durham The Unity Gym
South Shields Fighting Fit Club
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

Cage Boxing

 
3
 
Danny Field (W)
vs
Wayne Carrick (L)
Durham The Unity Gym
Darlington Boxing & M A Academy
Lightweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
10
 
Aden Lynn (W)
vs
Callum Williams (L)
Sunderland Independent
Halifax Exile Freedom Fighters
Flyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 33 secs
Ended: T.K.O.

Semi-Pro

 
2
 
Kai Richmond (W)
vs
Brandon Duell (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
5
 
Niall Strange (L)
vs
Bailey Gilbert (W)
Ferryhill Shogun MMA Club
Stanley Machine MMA
Bantamweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
6
 
Jordan Thirkell (W)
vs
Wes Oneill (L)
Willington Iron Fist MMA
Halifax Exile Freedom Fighters
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 30 secs
Ended: Choke
 
7
 
David Armstrong (W)
vs
Nathan Roberts (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Halifax Exile Freedom Fighters
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 10 secs
Ended: T.K.O.
 
8
 
Steven Buxton (W)
vs
Danny Marlow (L)
Felling BadboyTraining Academy
Bradford Independent
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 48 secs
Ended: T.K.O.
 
9
 
Shay Smith (L)
vs
Lewis Crowe (W)
Ferryhill Shogun MMA Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 22 secs
Ended: Guillotine Choke
 
11
 
Thomas Divialle (W)
vs
Liam Dunn (L)
Paris Moring Team France
Bridlington Outlaws Thai Boxing
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 2 mins 32 secs
Ended: T.K.O.

UAR

 
4
 
Wojciech Granoszewski (W)
vs
Fontaine Ludovic (L)
Poland Hull MDMA
Paris Moring Team France
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 29 secs
Ended: Guillotine Choke
 
12
 
Martin Brown (W)
vs
Ernest Williams (L)
Jarrow Core MMA Club
London Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 2, 1 mins 1 secs
Ended: T.K.O.
 
14
 
Jason Bailey (W)
vs
Steven Briggs (L)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
South Shields Fighting Fit Club
Lightweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

Pro

 
13
 
Dion Goombridge (W)
vs
Brice Robert (L)
Halifax Independent
Paris Moring Team France
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 32 secs
Ended: T.K.O.
 
15
 
Dave Wilson (W)
vs
Tehotu Tauraatua (L)
Jarrow Core MMA Club
Paris Moring Team France
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 31 secs
Ended: Armlock