site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 65 <

Poster

On 30-08-2015.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C August Bank Holiday weekend Sunday 30th 2.00pm start 2015: 7 Pro Fights, 5 Titles, Tim Close defending his European Pro L/W Title v Kieran Malone, Pro L/W Ash Griffiths v Guillermo Ronodimejo from Holland, Pro H/W Kelvin Morris v Davey Fletcher,Pro H/W Dave Wilson, Pro L H/W Wayne Froud v Wayne Fairless, Cage Boxing L/W British Title Billy Snaith v Craig Short, UAR British M/W Stu Howarth v Frankie Murray, Also Robbie Brown, Lewis Crowe, Lemi San Geezer, Josh Abraham, Jason Bailey, Chris McGeegor, Dean Malham, Stuart Wilson, & many more exciting bouts, Tickets on sale now.

Amateur

 
1
 
Kai Richmond (W)
vs
Robbie Macgregor (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Scottish Hit Squad
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Split Decision

Cage Boxing

 
8
 
Billy Snaith (W)
vs
Joshua Abraham (L)
Ferryhill Mansforth Boxing Gym
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Lightweight
Fight Time: Round: 4, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
10
 
Chris McGeevor (L)
vs
Dean Mallam (W)
Kirkmerrington MMA Club
Hartlepool Lunnys MMA & Boxing
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

Semi-Pro

 
2
 
Ryan Shepard (W)
vs
Stewart Mccracken (L)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
South Shields MMA
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 34 secs
Ended: Guillotine Choke
 
3
 
Niall Strange (W)
vs
Dylan Bradley (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Spennymoor Independent
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 1 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
4
 
Brendan Davison (W)
vs
James Curry (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 8 secs
Ended: K.O.
 
5
 
Jaq Hopper (W)
vs
Alex Bowl (L)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Darlington Hard Life
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 15 secs
Ended: T.K.O.
 
6
 
Michael Figura (L)
vs
Adam Walsh (W)
Hull MDMA
Manchester Fighting Fit
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 14 secs
Ended: Triangle Choke
 
7
 
Lewis Crowe (L)
vs
George Mcmanus (W)
Newton Aycliffe Viper MMA
Leicester 1st Legion Fighting Gym/Gracie Barra
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 51 secs
Ended: Guillotine Choke
 
9
 
Cameron Quigly (W)
vs
Karl Adamson (L)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Halifax Power House Fight Team
Flyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 49 secs
Ended: Side Choke

UAR

 
11
 
Tom Webster (W)
vs
Danny Marlow (L)
Sunderland Spartan Gym
Halifax Power House Fight Team
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 33 secs
Ended: Ground and Pound
 
12
 
Stu Howarth (L)
vs
Frankie Murray (W)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Carlisle Stuart Hall's Vale Tudo
Middleweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 13 secs
Ended: Ground and Pound

Pro

 
13
 
Tim Close (W)
vs
Aiden Wood (L)
Kirkmerrington MMA Club
Halifax Power House Fight Team
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 42 secs
Ended: Ground and Pound
 
14
 
Rastislav Toth ()
vs
David Young ()
Hull MDMA
Consett Core MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 0 secs
Ended: No Contest
 
15
 
Dave Wilson (W)
vs
Jamie Wroe (L)
South Shields MMA
Halifax Power House Fight Team
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 45 secs
Ended: Ground and Pound
 
16
 
Guillerrmo Ronodimedjo (L)
vs
Ashley Griffiths (W)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Hartlepool Renzo Gracie
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 18 secs
Ended: Ground and Pound