site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 55 <

Poster

On 21-09-2013.....

After an outstanding July show MMA Total Combat returns to Spennymoor Leisure Centre, Sept 21st with 4 title fights featuring hometown favourites Tim Close, Billy Snaith, Ryan Hovells and Gavin McGee be sure to get your DVD online to watch all the action!

Amateur

 
3
 
Lewis Harrop (W)
vs
Mark Brunskill (L)
Newton Aycliffe Viper MMA
Ferryhill MMA Club
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 21 secs
Ended: T.K.O
 
5
 
Sam Robinson (W)
vs
Nicolas Mitchell (L)
Ferryhill Tempo Fitness & Martial Arts
Hull MMA Dungeon
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 3 mins 21 secs
Ended: Triangle Choke
 
9
 
John Robertson (W)
vs
Kevin Prendergast (L)
Sunderland Team Black
Hull MMA Dungeon
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 10 secs
Ended: Triangle Choke

Cage Boxing

 
10
 
Tim Close (W)
vs
Lee Solomon (L)
Kirkmerrington MMA Club
Middlesbrough Boxing Club
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
12
 
Lewis Gallant (W)
vs
Rick Boyle (L)
Willington Independent
Felling Warriors
Featherweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
17
 
Billy Snaith (W)
vs
Stuart Harker (L)
Ferryhill Mansforth Boxing Gym
Middlesbrough Boxing Club
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision

K1

 
8
 
Martin Setchell (W)
vs
Marc Hill (L)
Spennymoor Independent Thai Boxing
Sunderland Team Black
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 26 secs
Ended: K.O.
 
13
 
Wayne Murray (W)
vs
Martin Setchell (L)
Doncaster Ludus Magnus
Spennymoor Independent Thai Boxing
Middleweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 54 secs
Ended: Corner Stoppage
 
15
 
Paul Bradshaw (L)
vs
Ashley Griffiths (W)
Darlington The Fitness Centre
Meadowfield The Lodge Fight Club
Middleweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision

Semi-Pro

 
1
 
Matty Smith (W)
vs
Nathan Setchell (L)
Kirkmerrington MMA Club
Spennymoor Independent Thai Boxing
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 49 secs
Ended: Scarf Choke
 
2
 
Andrew Reid (W)
vs
Jack Atkin (L)
Hull MMA Dungeon
Ferryhill MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 1 secs
Ended: Triangle Choke
 
4
 
Alex Close (W)
vs
Connor Maugh (L)
Kirkmerrington MMA Club
Stanley Machine MMA
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
6
 
Ryan Hovell (L)
vs
Dave Cunliffes (W)
Leam Lane MMA
Darlington The Lab
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 36 secs
Ended: Armbar
 
7
 
Gavin McGee (W)
vs
Kristian Dinsley (L)
Kirkmerrington MMA Club
Ferryhill MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 6 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
11
 
Wojciech Granoszewski (W)
vs
Nathan Setchell (L)
Hull MDMA
Spennymoor Independent Thai Boxing
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 32 secs
Ended: Triangle Armbar

Pro

 
14
 
Lukasz Parobiec (W)
vs
Wayne Fairless (L)
Independent Fighter
Newcastle Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 33 secs
Ended: Ground and Pound
 
16
 
Marc Diakese (W)
vs
Haris Neofytou (L)
Doncaster Ludus Magnus
Leeds True Spirit MMA Club
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 27 secs
Ended: Ground and Pound