site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 54 <

Poster

On 20-07-2013.....

After an outstanding May show MMA Total Combat returns to the Spennymoor Leisure Centre, already many excellent match ups including Close, Snaith, Wilson and Edmondson. Buy your DVD online now to witness the action!

Amateur

 
1
 
Joe Calboutin (W)
vs
Tyrone McGowan (L)
Newcastle Knox Irving Vale Tudo
Bishop Auckland NFS
Junior
Fight Time: Round: 1, 0 mins 8 secs
Ended: Guillotine Choke
 
2
 
Nathan Haywood (W)
vs
Niall Strange (L)
Durham The Unity Gym
Ferryhill MMA Club
Junior
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
9
 
Macauley Pecket (L)
vs
Sam Robinson (W)
Middlesbrough MMA Club
Ferryhill Tempo Fitness & Martial Arts
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision

Cage Boxing

 
3
 
James Setchell (L)
vs
Matty Smith (W)
Trimdon Village Aaron Thai Boxing
Kirkmerrington MMA Club
Featherweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
5
 
Ashley Griffiths (L)
vs
Dan Lennon (W)
Meadowfield The Lodge Fight Club
Ferryhill Mansforth Boxing Gym
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
8
 
Lee Solomon (L)
vs
(W)
Middlesbrough Steele Fitness
Ferryhill Mansforth Boxing Gym
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 0 secs
Ended: T.K.O
 
11
 
Macuelly Smith (L)
vs
Gavin McGee (W)
Middlesbrough Boxing Club
Kirkmerrington MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 1 secs
Ended: K.O.
 
15
 
Paul Edmondson (D)
vs
John Ferguson (D)
Shiney Row The Fight Pit & Unity Gym Durham
Ashington Loose Cannons Gym
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
16
 
Paul Bradshaw (L)
vs
Jamie Jones (W)
Darlington The Lab
Bishop Auckland NETT
Middleweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
19
 
Rob Caush (L)
vs
Tim Close (W)
East Yorkshire BCG
Kirkmerrington MMA Club
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 0 secs
Ended: Unable to Continue

Semi-Pro

 
4
 
Michael Bestford (W)
vs
Craig Devine (L)
Willington MMA
Scottish Hit Squad
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
6
 
Damien Pilkington (W)
vs
Alex Close (L)
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Kirkmerrington MMA Club
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
7
 
Kieran Brown (W)
vs
Steve Cunliffes (L)
Willington MMA
Darlington The Lab
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
10
 
Yasser Aljumely (W)
vs
Jack Atkin (L)
Hull Aos MMA
Ferryhill MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 4 mins 41 secs
Ended: Armbar
 
12
 
Joe Moran (W)
vs
Liam McAteer (L)
Durham The Unity Gym
Independent Fighter
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 41 secs
Ended: Triangle Armbar
 
13
 
Pic Jardine (W)
vs
Martin Emerson (L)
Ferryhill MMA Club
Willington MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 26 secs
Ended: K.O.
 
14
 
Scott Brady (L)
vs
Dave Cunliffes (W)
Shiney Row The Fight Pit & Unity Gym Durham
Darlington The Lab
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 34 secs
Ended: K.O.

Pro

 
17
 
Stuart Wilson (W)
vs
Aaron Spashett (L)
Durham The Unity Gym
Independent Fighter
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 22 secs
Ended: K.O.
 
18
 
Ben Ford (W)
vs
Lewis Fawcett (L)
Yorkshire Fight Ministry
Independent Fighter
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 59 secs
Ended: Triangle Choke