site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 41 <

Poster

On 16-07-2011.....

Redfearn Vs Mills tops a fantastic fight card. Also fighting Grant Vs Aldridge, Fletcher Vs Price & Brown Vs Wardle. In action in the undercard are Sivills, Coxon, Hogarth & many more!

Amateur

 
1
 
Alex Close (L)
vs
Lee Johnson (W)
Kirkmerrington MMA Club
Sunderland Combat Forum Ju-Jitsu Club
Junior
Fight Time: Round: 1, 2 mins 48 secs
Ended: Anaconda Choke
 
2
 
Hamza Khan (L)
vs
Raf Voza (W)
Leeds True Spirit MMA Club
Stephen Black's MMA Academy
Junior
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
4
 
Jasim Beg (W)
vs
Kieran Brown (L)
Glasgow Gladiatorial Combat
Willington MMA
Junior
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
5
 
Richard Lees (L)
vs
Lee Currie (W)
Team Extreme Redcar
Bishop Auckland Phoenix MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 2, 3 mins 14 secs
Ended: Rear Naked Choke

Semi-Pro

 
3
 
Sam Wilkinson (W)
vs
Scott Evans (L)
Hull MDMA
Darlington Evolution MMA Club
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 54 secs
Ended: Keylock
 
6
 
Chris Alexander (W)
vs
Michael Pearson (L)
Cramlington MMA
Stephen Black's MMA Academy
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 3 mins 8 secs
Ended: Anaconda Choke
 
7
 
Nathan Thompson (L)
vs
Wayne Coxon (W)
South Shields MMA
Sunderland Team NFA and the Unity Gym
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 39 secs
Ended: Triangle Choke
 
8
 
Scott Merrington (W)
vs
Aaron Spashett (L)
Bridlington Outlaws Thai Boxing
Team Extreme Redcar
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 40 secs
Ended: Guillotine Choke
 
9
 
Ben Crilly (W)
vs
Stephen Rodgers (L)
Hull MDMA
Willington MMA
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 49 secs
Ended: Triangle Choke
 
10
 
Liam Webstell (W)
vs
Adam Steele (L)
Independent Fighter
Sunderland The Fight Pit
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 22 secs
Ended: Guillotine Choke
 
11
 
Liam Dunn (W)
vs
Michael Shepard (L)
Bridlington Outlaws Thai Boxing
Darlington Evolution MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 13 secs
Ended: Guillotine Choke
 
12
 
William Payne (L)
vs
Gareth Jackson (W)
Team Extreme Redcar
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 31 secs
Ended: Guillotine Choke
 
13
 
Ben Ford (W)
vs
Michael Hogarth (L)
Bridlington Outlaws Thai Boxing
Bishop Auckland Martial Arts Academy
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
14
 
Paul Bradshaw (L)
vs
Gary Sivills (W)
Darlington Team Hanuman
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 0 secs
Ended: Disqualification

Pro

 
15
 
Dave Brown (W)
vs
Darren Wardle (L)
Northern Free Fighters
Stephen Black's MMA Academy
Middleweight
Fight Time: Round: 3, 4 mins 39 secs
Ended: Ground and Pound
 
16
 
Myles Price (L)
vs
Colin Fletcher (W)
Ireland SBG
Sunderland The Fight Pit
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 4 mins 40 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
17
 
Mark Aldridge (L)
vs
David Grant (W)
Yorkshire Allegiance MMA
Bishop Auckland / Wolfslair
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 12 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
18
 
Kyle Redfern (L)
vs
Rob Mills (W)
Kirkmerrington MMA Club
Newcastle Fight Faktory
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 13 secs
Ended: KO