site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 37 <

Poster

On 13-11-2010.....

Total Combat returns to Rainton Meadows arena with a explosive 4 man B/W £1000 British title challenge. Davey Grant V Nathan Thompson, Mark Platts V Rob McCrum. Also featuring Mick Lens, Kyle Redfern, Jonny Bilton & Gary Sivills.

Amateur

 
1
 
Alex Close (L)
vs
Robbie Anderson (W)
Kirkmerrington MMA Club
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 52 secs
Ended: Armbar

Semi-Pro

 
4
 
Tony Moran (L)
vs
Chris Spence (W)
Scarborough The Dojo
Roker NFA
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
5
 
Andy Hazell (W)
vs
Jamie Roberts (L)
Hull MDMA
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Middleweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
6
 
Kyle Fitzgerald (W)
vs
Chris Thirkell (L)
Kirkmerrington MMA Club
Ferryhill Team Buzz
Middleweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
7
 
Luke Dixon (L)
vs
Wayne Coxon (W)
Leeds The Barn
Sunderland Team NFA and the Unity Gym
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 36 secs
Ended: Triangle Choke
 
8
 
Perry Goodwin (W)
vs
Jamie Jones (L)
Team Extreme Redcar
Wardley Leam Lane MMA Club
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
9
 
Rick Boyle (L)
vs
Michael Hogarth (W)
Kirkmerrington MMA Club
Bishop Auckland Martial Arts Academy
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 3 mins 25 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
10
 
William Payne (W)
vs
Jonny McGee (L)
Team Extreme Redcar
Bishop Auckland Martial Arts Academy
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 48 secs
Ended: Guillotine Choke
 
11
 
Mabsy Alam (L)
vs
Jonny Bilton (W)
Leeds True Spirit MMA Club
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 13 secs
Ended: TKO
 
12
 
Neall Thompson (L)
vs
Peter Baraclough (W)
South Shields Camp
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 20 secs
Ended: Kimura
 
13
 
Wayne Froud (L)
vs
Gary Sivills (W)
Sunderland The Bearpit
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 52 secs
Ended: Rear Naked Choke

Pro

 
2
 
Nathan Thompson (L)
vs
David Grant (W)
South Shields Camp
Bishop Auckland / Wolfslair
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 17 secs
Ended: Guillotine Choke
 
3
 
Rob McCrum (L)
vs
Mark Platts (W)
Scotland BJJ Lycans Fight Team
Newcastle Fight Faktory
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
14
 
Haris Neofytou (W)
vs
Saul Bainbridge (L)
TBN
TBN
Middleweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 51 secs
Ended: Armbar
 
15
 
Kyle Redfern (W)
vs
Dave Kettlewell (L)
Kirkmerrington MMA Club
Leeds True Spirit MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 21 secs
Ended: Ground and Pound
 
16
 
David Grant (W)
vs
Mark Platts (L)
Bishop Auckland / Wolfslair
Newcastle Fight Faktory
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 27 secs
Ended: Guillotine Choke