site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 36 <

Poster

On 18-09-2010.....

England Vs France with Heavyweights Petrie Vs Morin & Welterweights Ryan Scope Vs Loic Marty for the British Open Title. Also on the card is exciting pro debut fighter Tim Close & heavy hitting American Lee Keegan.

View Highlights

Amateur

 
1
 
Lewis Dixon (W)
vs
Damien Pilkington (L)
Hull The Barn Combat Gym
Sunderland Total Combat Club
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision

Semi-Pro

 
2
 
Saul Bainbridge (W)
vs
Lee Maddox (L)
Auckland Martial Arts Academy
Peterlee Impact MMA Club
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
4
 
Nathan Kilbride (W)
vs
Dan Pinchen (L)
Liverpool Team Kilbride
Stephen Black's MMA Academy
Bantamweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
5
 
Chris Thirkell (W)
vs
Shaun Mahaffey (L)
Ferryhill Team Buzz
Auckland Martial Arts Academy
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 3 secs
Ended: Armbar
 
6
 
Jamie Jones (W)
vs
James Greenwood (L)
Wardley Go-Maru MMA Club
Scarborough MMA Club
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
7
 
Aaron Spashett (W)
vs
Michael Hogarth (L)
Team Extreme Redcar
Auckland Martial Arts Academy
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
8
 
Tim Grieves (W)
vs
Iain Watson (L)
Hartlepool Conceptional Combat Academy
Scotland Head Hunters
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 3 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
9
 
Jonny Murphy (W)
vs
Sam Lawton (L)
Blackburn Predators
Middlesbrough Ju Jitsu Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 37 secs
Ended: Armbar
 
10
 
Jay Cadwallender (W)
vs
Gary Alison (L)
Hull MDMA
Ferryhill MMA Club
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 37 secs
Ended: T.K.O
 
11
 
Jonny Bilton (W)
vs
Stuart Wilson (L)
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Hartlepool Conceptional Combat Academy
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 10 secs
Ended: Armbar
 
12
 
Perry Goodwin (W)
vs
Louis Scott (L)
Team Extreme Redcar
Blackburn Predators
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
13
 
Gary Sivills (W)
vs
Mick Laurie (L)
East Cleveland Cage Fighter
Morpeth Team Aggression
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 15 secs
Ended: Triangle Choke

Pro

 
3
 
Chris Scott (W)
vs
Shaun Lomas (L)
Sunderland Team Yasumazu
Sheffield Combat Sport
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 44 secs
Ended: Armbar
 
14
 
Kyle Redfern (W)
vs
Steve Fenwick (L)
Kirkmerrington MMA Club
Knuckle Draggers MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 7 secs
Ended: Armbar
 
15
 
Dave Bridges (W)
vs
Nathan Thompson (L)
Blackburn Predators
South Shields Camp
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 9 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
16
 
Loic Marty (W)
vs
Simon Neale (L)
France Frank Shamrock MMA
Scarborough MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 14 secs
Ended: Triangle Choke
 
17
 
Chris Petrie (W)
vs
Dave Wilson (L)
Stephen Black's MMA Academy
South Sheilds Northern Alliance MMA Club
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 29 secs
Ended: Ground and Pound
 
18
 
Ryan Scope (W)
vs
James Mair (L)
Washington NX Gen & Spartans
Edinburgh Rick Young MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 32 secs
Ended: Rear Naked Choke