site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 35 <

Poster

On 10-07-2010.....

Mills Vs Phillips for the Welterweight European title. Team England Vs Team France for the European Team title. Representing Team England are Garside, Coxon, Jones, Johnson, Fitzgerald.

Amateur

 
1
 
Hughie O\'Rourke (W)
vs
Alex Close (L)
Ireland Ryano Dublin
Kirkmerrington MMA Club
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 37 secs
Ended: Armbar
 
2
 
Justin Dee (W)
vs
Aaron Mullen (L)
Stephen Black's MMA Academy
Felling Warriors
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 44 secs
Ended: Armbar

Semi-Pro

 
3
 
Jonathan Faivre (W)
vs
Jamie Jones (L)
France The Reaper Squad
Wardley Leam Lane MMA Club
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
4
 
Luke Ord (W)
vs
Terry Yound (L)
Sherburn MMA Club
Willington MMA
Featherweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
5
 
Luke Dixon (W)
vs
Karl Purvis (L)
Hull The Barn Combat Gym
Felling Warriors
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 4 mins 28 secs
Ended: Triangle Choke
 
6
 
Chris Thirkell (W)
vs
Scott Oliver (L)
Ferryhill MMA Club
Seaton Delaval Northern Academy Ju-Jitsu
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 51 secs
Ended: Kimura
 
7
 
Mikael Saintot (W)
vs
Wayne Coxon (L)
France The Reaper Squad
Sunderland Team NFA and the Unity Gym
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 26 secs
Ended: KO
 
8
 
Dean Black (W)
vs
Rick Boyle (L)
Peterlee Impact MMA Club
Kirkmerrington MMA Club
Lightweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision
 
9
 
Cederic Severac (L)
vs
Alex Jonson (W)
France The Reaper Squad
Kirkmerrington MMA Club
Welterweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Split Decision
 
10
 
Robert Kelly (L)
vs
Simon Neale (W)
Middlesbrough Ju Jitsu Club
Scarborough MMA Club
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 5 mins 0 secs
Ended: Referee Stoppage
 
11
 
Kevin Del (W)
vs
Kyle Fitzgerald (L)
France The Reaper Squad
Kirkmerrington MMA Club
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 33 secs
Ended: Triangle Armbar
 
12
 
Liam Henderson (W)
vs
Sam Lawton (L)
Stephen Black's MMA Academy
Middlesbrough Ju Jitsu Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 49 secs
Ended: Triangle Armbar
 
13
 
Craig Parker (W)
vs
(L)
Kirkmerrington MMA Club
Peterlee Impact MMA Club
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 2 secs
Ended: KO
 
15
 
Lewis Garside (W)
vs
Said El Hidraoui (L)
Sunderland Team NFA and the Unity Gym
France The Reaper Squad
Featherweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 22 secs
Ended: KO
 
16
 
Gary Sivills (L)
vs
Fabrice Mason (W)
East Cleveland Cage Fighter
Byker Gym Mayhem
Light Heavyweight
Fight Time: Went the distance.
Ended: Unanimous Decision

Pro

 
14
 
Mick Lens (L)
vs
Lee Austin (W)
Sunderland Ju-Jitsu & MMA Club
Torquay Fightworks Academy
Middleweight
Fight Time: Round: 2, 1 mins 31 secs
Ended: Ground and Pound
 
17
 
Chris Petrie (W)
vs
Darren Hudson (L)
Stephen Black's MMA Academy
Liverpool Family Martial Arts
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 17 secs
Ended: Ground and Pound
 
18
 
Rob Mills (W)
vs
Simon Phillips (L)
Newcastle Fight Faktory
Torquay Fightworks Academy
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 30 secs
Ended: KO