site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

Welcome to MMA Total Combat

Peter McQueen

- 8th Dan Black Belt Ju Jitsu
- Over 45yrs MA experience
- Founder / Promoter

MMA Total Combat 69

Total Combat returns to Spennymoor L.C August 20th 2016. With 10 Title Fights, some exciting match ups with some of the best fighters from the North East, Britain, Slovakia, & Poland, one of our strongest events to Date, Tickets still Available.
Get your tickets now!

Get MMA Total Combat 68 DVD OUT NOW! 

MMA Total Combat Newsletter

Buy Tiles

Future Event Dates

DATES FOR TOTAL COMBAT EVENTS
EventDateVenue
MMA Total Combat 69Saturday 20th August 2016Spennymoor Leisure Centre Durham
MMA Total Combat 70Saturday 12th November 2016Spennymoor Leisure Centre Durham


Follow us on Facebook Follow us on Twitter www.cash4phone.co.uk Compare Mobile Phone Recycling

MMA Total Combat 69 Fight Card

 
20
 
Alan Johnson
vs
Rastislav Toth
Alan Johnson
 
Rastislav Toth
Scotland Higher Level MMA Whitburn
Slovakia & Hull MDMA
Welterweight
 
19
 
Michael Holmes
vs
Michael Holmes
 
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Middleweight
 
18
 
Ashley Griffiths
vs
Mark Proudfoot
Ashley Griffiths
 
Mark Proudfoot
Hartlepool Renzo Gracie
carlisle independent
Welterweight
 
17
 
Anthony Hopper
vs
Chopper Stone
Anthony Hopper
 
Chopper Stone
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Coventry Redneck Mayhem
Heavyweight
 
16
 
Joshua Abraham
vs
Ashley Gibson
Joshua Abraham
 
Ashley Gibson
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Halifax Club Warehouse
Lightweight
 
15
 
Danny Field
vs
Wayne Carrick
Danny Field
 
Wayne Carrick
Durham The Unity Gym
Darlington Hard Life
Lightweight
 
14
 
David Armstrong
vs
Jonny Plimmer
David Armstrong
 
Jonny Plimmer
Ferryhill Shogun MMA Club
Carlisle Radgie Rollers
Middleweight
 
13
 
Grant Gaunt
vs
Lee Johnson
Grant Gaunt
 
Lee Johnson
Sunderland Team Fightpit
Scotland Higher Level MMA Whitburn
Welterweight
 
12
 
James Hendin
vs
Callum Laskey
James Hendin
 
Callum Laskey
Durham The Unity Gym
Felling BadboyTraining Academy
Lightweight
 
11
 
Paul Edmundson
vs
Lewis Gallant
Paul Edmundson
 
Lewis Gallant
Durham The Unity Gym
Willington Independent
Welterweight
 
10
 
Bartek Kepczyk
vs
Marcus Hammond
Bartek Kepczyk
 
Marcus Hammond
Sunderland The Fight Pit
Bradford Workout Warehouse
Lightweight
 
10
 
Shay  Smith
vs
Matthew Jaymz
Shay Smith
 
Matthew Jaymz
Ferryhill Shogun MMA Club
Hull Fusion Fitness MMA
Middleweight
 
9
 
Kai Richmond
vs
Callum Rain-Riddlesden
Kai Richmond
 
Callum Rain-Riddlesden
Ferryhill Shogun MMA Club
Sunderland The Fight Pit
Flyweight
 
8
 
Lemi San Gezer
vs
Jason Kenny
Lemi San Gezer
 
Jason Kenny
Hull Independent
Spennymoor Independent
Welterweight
 
7
 
Christine Hubber
vs
Naomi Thompson
Christine Hubber
 
Naomi Thompson
Durham The Unity Gym
Lancashire Independent
Featherweight
 
6
 
Nicola Cammock
vs
Lindsey Butler
Nicola Cammock
 
Lindsey Butler
Durham The Unity Gym
Wigan Independent
Lightweight
 
5
 
Robbie Anderson
vs
Logan Mcgonigal
Robbie Anderson
 
Logan Mcgonigal
Sunderland The Fight Pit
Scotland Higher Level MMA Whitburn
Bantamweight
 
4
 
Caleb Topping
vs
Sam  Bird
Caleb Topping
 
Sam Bird
Durham The Unity Gym
Felling BadboyTraining Academy
Flyweight
 
3
 
Wes Oneill
vs
Nico Bajerski
Wes Oneill
 
Nico Bajerski
Halifax Exile Freedom Fighters
Yorkshire Allegiance MMA
Featherweight
 
2
 
Scott Brady
vs
Daniel Morland
Scott Brady
 
Daniel Morland
Sunderland The Fight Pit
Spennymoor Independent
Featherweight
 
1
 
Macauley Peckitt
vs
Kyle Jones
Macauley Peckitt
 
Kyle Jones
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Bradford Independent
Bantamweight
 
1
 
David Iceton
vs
Lou Newton
David Iceton
 
Lou Newton
Darlington Independent
Felling BadboyTraining Academy
Middleweight
 
1
 
Sean Elliott
vs
Paul Corrie
Sean Elliott
 
Paul Corrie
Ferryhill Shogun MMA Club
carlisle independent
Welterweight
 
1
 
Jason Holmes
vs
Dion Goombridge
Jason Holmes
 
Dion Goombridge
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Halifax Independent
Heavyweight